Strona WWW

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych –Subregion Tarnowski 4-9 maja 2015 r. - podsumowanie

W dniach 4-9 maja obchodzony był w naszym regionie Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Gmina Miasta Tarnowa – Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. W ramach Tygodnia odbyło się szereg imprez integracyjnych, kulturalnych, sportowych i artystycznych. W tym wyjątkowym wydarzeniu Gminę Lisia Góra aktywnie reprezentował Środowiskowy Dom Samopomocy.

Inauguracją obchodów była Msza Święta, sprawowana w Bazylice Katedralnej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie w dniu 4 maja. Po niej ulicami miasta odbył się Marsz Godności, w którym wzięli udział niepełnosprawni z całego subregionu tarnowskiego, ich rodziny, znajomi, przyjaciele i opiekunowie.

W obchodach wzięli udział także Prezydent Tarnowa – Pan Roman Ciepiela, Wicestarosta Dąbrowski-Pan Marek Kopia, Starosta Tarnowski-Pan Roman Łucarz oraz członek zarządu powiatu-Pan Jacek Hudyma, Starosta Brzeski-Pan Andrzej Potępa, Pan Robert Wardzała - poseł na Sejm oraz Pani Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Krakowa. Z uczestnikami obchodów spotkała się także wiceminister edukacji, Urszula Augustyn.

Na rynku odbywały się występy artystyczne, prezentacje, konkursy. Nasz Dom przygotował stoisko z pracami wykonanymi przez uczestników w ramach terapii zajęciowej. Zburzono także symboliczny, kartonowy mur symbolizujący bariery, jakie przychodzi pokonywać osobom niepełnosprawnym

5 maja 2015r. odbył się Turniej Tenisa Stołowego organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej. Nasz Dom reprezentowali Bartłomiej Jękot, Piotr Bogacz i Franciszek Starzyk. Po zaciętych rozgrywkach do półfinału turnieju dotarł Piotr Bogacz i zajął czwarte miejsce w kategorii mężczyzn. Każda placówka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.

W dniu 7 maja wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Domu Malarek w Zalipiu, w trakcie których zapoznaliśmy się z historią twórczości ludowej i sztuką tworzenia motywów kwiatowych charakterystycznych dla tego regionu. Każdy z uczestników miał możliwość ozdobienia własnej drewnianej łyżki. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się  do Centrum Polonii - Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu na piknik integracyjny. Dla wszystkich zorganizowano wspólną zabawę z wodzirejami, pokazy puszczania baniek mydlanych oraz poczęstunek.

W kolejnym dniu udaliśmy się na spotkanie integracyjne, które odbyło się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy. Impreza zorganizowana była w indiańskim klimacie, obejmowała występy artystyczne osób niepełnosprawnych, wystawę rękodzieła artystycznego, konkursy, gry i zabawy. Miła atmosfera oraz gościnność gospodarzy na długo pozostanie w naszej pamięci.

Imprezą kończącą Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych był festyn w Parku Strzeleckim w Tarnowie. 9 maja Podopieczni Placówek spotkali się ponownie, aby wspólnie zakończyć ten niezwykły okres. Na przybyłych Uczestników czekał szereg atrakcji. Placówki zaprezentowały stoiska z pracami artystycznymi podopiecznych. Prace naszego Domu wywarły na wszystkich duże wrażenie. Pełni radości z możliwości wzięcia udziału w festynie, jak i w wydarzeniach całego Tygodnia, powróciliśmy do domów. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych dały nam możliwość uczestniczenia, integrowania się, pokazania, iż osoby niepełnosprawne mogą pełnoprawnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej. Organizacja takich imprez wpływa na kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością a także zwrócenie uwagi na bariery - prawne, zawodowe, edukacyjne, komunikacyjne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.





































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































« powrót